AMBEREXPO Gdańsk
19 & 20 listopada 2025

Wystawy i seminaria 2024:

Data:
czwartek 26 września 2024

Czas:
16:30 - 17:30

Anna Essler-Lango, Kamil Domachowski, Jakub Bladowski, Marcin Maraszek & Maciej Kaufman, Marcin Szczelina

Dyskusja: „Między ideałami a rzeczywistością: Wyzwania współczesnego architekta.”

Paneliści:
Anna Essler-Lango - APA Wojciechowski Trójmiasto
Kamil Domachowski - IFAgroup
Jakub Bladowski - Roark Studio
Marcin Maraszek & Maciej Kaufman - Archigrest
Moderator: Marcin Szczelina


Dyskusja dotyczyć będzie wyzwań współczesnego architekta w kontekście zderzenia ideałów z oczekiwaniami i realiami rynku. Uczestnicy, w tym Kamil Domachowski, prowadzący kilkunastoosobową pracownię IFA Group w Gdańsku, oraz Anna Essler-Lango, partnerka i członkini zarządu APA Wojciechowska Architekci, kierująca trójmiejskim oddziałem firmy, podzielą się swoimi doświadczeniami z projektowania i zarządzania biurem architektonicznym. W rozmowie wezmą udział także Jakub Bładowski, założyciel Roark Studio, oraz Maciej Kaufman, współzałożyciel biura Archigrest. Panel będzie moderowany przez Marcina Szczelinę, krytyka i kuratora architektury. Dyskusja skupi się na tym, jak znaleźć właściwy balans między kreatywnymi ambicjami, zrównoważonym projektowaniem a praktycznymi wymaganiami rynku, z uwzględnieniem realiów pracy w Trójmieście.

 

Anna Essler-Lango - APA Wojciechowski Trójmiasto

Architekt-Partner i Członek Zarządu w APA Wojciechowski Architekci, która kieruje trójmiejskim oddziałem pracowni.Doświadczona architektka, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. Od 2019 roku pracuje w trójmiejskim oddziale APA Wojciechowski Architekci, którym zarządza od połowy 2024 roku. Pracowała m. in. przy projektach budynków biurowych i wielofunkcyjnych: DOKI-Office w Gdańsku, Nova Silesia w Katowicach oraz B10 we Wrocławiu. Zaangażowana była również w projekty mieszkaniowe – takie, jak Riverview II w Gdańsku, analizy chłonności i konkursy.

 

Kamil Domachowski - IFAgroup

Architekt, absolwent Politechniki Gdańskiej, założyciel studia IFAgroup w 2014r., z którym zrealizował wiele indywidualnych domów, w tym nagrodzone w konkursach, oraz budynki użyteczności publicznej. Wiosną 2024 roku znalazł się wśród zwycięzców „Europe 40under40® program for 2023-2024”, czyli na liście 40 „najbardziej obiecujących talentów w architekturze i projektowaniu” w wieku poniżej 40 lat.

 

Jakub Bladowski - Roark Studio

Architekt, od 2015 roku prowadzi wielokrotnie nagradzaną pracownię architektoniczną Roark Studio specjalizującą się w rynku premium oraz projektach rewitalizacyjnych. Jest współwłaścicielem pierwszej w Polsce firmy architektoniczno-technologicznej Designbotic założonej w 2020 roku. Zajmuje się badaniem wpływu czynników urbanistycznych na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników. Szczególnie interesuje go zastosowanie technologii i współczesnej wiedzy naukowej w projektowaniu i architekturze.

 

Marcin Maraszek i Maciej Kaufman - Archigrest

Marcin Maraszek i Maciej Kaufman są założycielami biura architektonicznego Archigrest, które angażuje się w badania oraz nietypowe projekty edukacyjne i warsztatowe. Ich praca inspirowana jest tzw. "ruinami przyszłości", czyli niezrealizowanymi i zapomnianymi wizjami lepszego jutra, opuszczonymi placami budowy oraz przestrzeniami, które zostały przejęte przez naturę w swoim czwartym stadium. Ich działalność opiera się na solidnych badaniach oraz lokalnych uwarunkowaniach, co sprawia, że do konkretnych projektów formują interdyscyplinarne zespoły ekspertów.

 

Marcin Szczelina - moderator

Krytyk i kurator architektury. Wydawca i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Juror i członek Rady Doradczej Pawilonu Czeskiego na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku. Ekspert Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ.


Powrót do strony głównej

architect 
meets 
innovations

Inne kraje

Media 2024

 

 

 

 

 

 

Design & Plan

 

 

Partner w zakresie oświetlenia 2024