AMBEREXPO Gdańsk
25 & 26 września 2024

A@W Newsletter

Jak zachodni Londyn znalazł ideę dla adaptacji budowlanych

22 listopada 2023

Różne części Londynu w przeżywają renesans dzięki innowacyjnemu planowaniu i koordynacji działań deweloperów, architektów i projektantów.

 

W ostatnim dziesięcioleciu to wschodni Londyn był sztandarowym przykładem novum. Zaczynając od wielu obiektów przygotowanych na Igrzyska Olimpijskie w Stratford w 2012 roku po Silicon Roundabout w Shoreditch, gdzie skupiły się liczne firmy technologiczne. Teraz zachodnia część miasta przeżywa swój moment, wraz z wiadomościami o wielu projektach demonstrujących kreatywność architektów i projektantów w przekształcaniu tej części miasta.

 


Projekt jest przykładem kreatywnego potencjału brytyjskiej architektury modernistycznej, gdy podchodzi się do niego z wrażliwością, celebrując kultowe elementy i przestrzenie. © Gibson Thornley Architects

 

Niedawno uzyskano zgodę na odważną przebudowę Maple House, kultowego budynku na West Endzie autorstwa brytyjskiego brutalisty Richarda Seiferta. Projekt, we współpracy z architektami krajobrazu, zakłada stworzenie nowego lasu miejskiego. Przeprojektowanie to honoruje związek Maple House z innymi punktami orientacyjnymi Seiferta, takimi jak Centre Point i NatWest Tower, zachowując brutalistyczną estetykę i tworząc współczesną przestrzeń do pracy. Położony w tętniącej życiem londyńskiej dzielnicy Tottenham Court Road, projekt ten przekształci niegdyś betonowy centralny dziedziniec w naturalny las z brzozami, sosnami i klonami. Wprowadzi również wysokiej jakości przestrzenie rekreacyjne i pawilony, które zachęcają do koegzystencji z naturą, ustanawiając precedens dla miejskich budynków komercyjnych.

 


Powerhouse oddaje hołd historii budynku jako zasobu publicznego poprzez włączenie 100 metrowego atrium, przypominającego urokliwą ulicę. © Powerhouse: CK Asset Holdings

 

W Chelsea Harbour, niegdyś jednym z przemysłowych obrzeży tej znanej części zachodniego Londynu, Powerhouse to luksusowe osiedle mieszkaniowe, które stanowi jeden z największych projektów transformacji dzielnicy w historii. Jego architektura i projekt nie tylko odzwierciedlają bogatą przeszłość tej lokalizacji, ale także zaspokajają obecne i przyszłe potrzeby lokalnej społeczności. Projekt obejmuje 260 mieszkań i 100 metrowe atrium Powerhouse, zaprojektowane w celu odtworzenia kameralnej ulicy w stylu mews. To flagowy przykład nadania priorytetu sferze publicznej. Atrium obejmie lokale handlowe, restauracje i przestrzenie rekreacyjne, działając jako łącznik pomiędzy całą inwestycją a otoczeniem. Dodatkowo projekt otworzył 400 metrów nadbrzeżnej ścieżki Tamizy, która była niedostępna przez ostatnie 100 lat.

 


Obszar przebudowy Earl's Court ma powierzchnię 16 hektarów, a całkowity projekt ma dostarczyć około 70 hektarów w zagospodarowaniu. 60% terenu pozostaje niezabudowane, maksymalizując możliwości dla otwartej przestrzeni i rozwoju przyrody.  © ECDC

 

Znajdująca się w niewielkiej odległości firma Earl's Court Development Company (ECDC) jest odpowiedzialna za rewitalizację 40 hektarowego terenu byłego centrum wystawowego Earls Court. W lutym 2023 r. ECDC przedstawiło powstające projekty planu generalnego. Te wstępne propozycje zachęcają społeczeństwo do odkrywania tej intencji poprzez cztery kluczowe priorytety: kulturę, innowacje, przyrodę i otoczenie. Propozycje obejmują zagospodarowanie krajobrazu, przekształcenie wiaduktów i nasypów przy liniach kolejowych. Ponad 4000 domów, różnorodne nowe obiekty kulturalne i wyselekcjonowane przestrzenie. ECDC przedstawi zaktualizowane propozycje planu zagospodarowania przestrzennego i ponownie otworzy konsultacje publiczne ze społecznością i zainteresowanymi stronami pod koniec 2023 roku.

 


Lancer Square przyciąga nabywców nie tylko ofertą mieszkaniową, ale także idyllicznym sąsiedztwem przypominającym wiejską sielankę. © Squire & Partners

 

Tymczasem przy Kensington Church Street, Lancer Square to projekt wielofunkcyjny autorstwa Squire & Partners. Składa się z czterech bloków o wysokości od 4 do 7 pięter, z 36 apartamentami mieszkalnymi, rekreacją, handlem detalicznym i kawiarniami na parterze oraz nowym budynkiem biurowym, ustanawiając ten obszar najnowszym korytarzem handlowym Kensington. Projekt jest współczesną interpretacją charakteru znajdującego się w obszarze ochrony konserwatorskiej Pałacu Kensington, z teksturowanymi dwukolorowymi ceglanymi fasadami. Nowy publiczny ogród krajobrazowy kontynuuje tradycję placów ogrodowych w zachodnim Londynie. Niedawno zaprezentowano parę nowych apartamentów pokazowych autorstwa Angel O'Donnell i Studio Ashby, które łączą klasyczną i współczesną estetykę, czerpiąc inspirację z elegancji królewskiej dzielnicy, którą zamieszkują.

 

Projekty te udowadniają, że zachodni Londyn jest w stanie udowodnić swoją siłę, jeśli chodzi o innowacje architektoniczne.

 

 Przekład tekstu: Helen Parton

Jak zachodni Londyn znalazł ideę dla adaptacji budowlanych
Powrót do przeglądu

A@W Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego comiesięcznego newslettera!

>> Zasubskrybuj

Jesteś zainteresowany widocznością w naszym newsletterze?

>> Kliknij tutaj!

Design & Plan